Okolica

Będąc w naszym gospodarstwie warto też odwiedzić okoliczne miejscowości:

Rybno (1 km)

Rybno – miejscowość gminna , położona w województwie mazowieckim , powiat sochaczewski, cicha , spokojna  o charakterze typowo rolniczym. W większości są tu gospodarstwa ogólnorolne, ale występują również  prężnie działające gospodarstwa wyspecjalizowane w chowie trzody chlewnej czy też produkcji mleka.Istotną część rolnictwa zajmuje produkcja sadownicza.

O Rybnie głośniej zrobiło się od 2001 roku a to za sprawą powstałej w owym czasie Wspólnocie Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia.

Wspólnota Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia powstała jako odpowiedź na skierowane do św. siostry Faustyny Kowalskiej żądanie Pana Jezusa, dotyczące utworzenia Zgromadzenia zakonnego o charakterze klauzurowym w celu wypraszania Bożego miłosierdzia dla świata, ze szczególnym uwzględnieniem kapłanów i osób zakonnych. www.misericordiadei.eu/

Nie wiele osób wie zapewne, że w Rybnie mieszkał przed laty Cyprian Zabłocki dzięki , któremu zrodziło się przysłowie „Wyjść jak Zabłocki na mydle”. W pałacu w którym mieszkał obecnie mieści się Filia Państwowego Muzeum Archeologiczne , która nie jest obiektem typowo muzealny, ale kompleksem badawczo–magazynowym.

http://www.pma.pl/dzialy/rybno.htm

Sromów (15 km)

sromów

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie znajduje się 8 km od Łowicza, czyli na ziemiach ściśle związanych z tradycjami i obrzędami łowickimi. Założycielem Muzeum był Julian Brzozowski, urodzony 26.02.1925 r. w Zabostowie Dużym, rzeźbiarz ludowy, pierwsze figury do swojego muzeum zaczął rzeźbić w połowie lat 50-tych. W czterech pawilonach pokazane jest ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400-tu to figury ruchome. Figurki skupione zostały w ruchome, tematyczne sceny. Można tutaj obejrzeć scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Pokazana jest praca na wsi i tańczące wesele. Na drewnianych rowerkach wyprzedzają się kolarze jak w prawdziwym wyścigu. W pawilonach znajduje się ponad 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje. Najczęściej figury te są ruchome.

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich jest otwarte codziennie w godz. 9.00-17.00 (w niedziele i święta w godz. 12.00-17.00). Od początku grudnia do końca lutego zwiedzanie jest możliwe wyłącznie po umówieniu (tel. 046 838 44 72).

Żelazowa Wola (18 km)

Chopin_zelazowa_wola

Żelazowa Wola leży nieopodal granic Sochaczewa, przy trasie biegnącej do Warszawy przez Kampinos i Leszno. Wewnątrz parku znajduje się dworek, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Dawniej stał tam pałac, ale niestety strawił go pożar, a to co dziś zostało to w rzeczywistości tylko pomieszczenia dla służby. Już w latach trzydziestych zgromadzono pamiątki związane z kompozytorem, wtedy też założono park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, krzewów oraz wspominana rzeczka Utrata. Pomimo to park jest naprawdę godny zwiedzenia. Największą atrakcją, szczególnie dla obcokrajowców którzy ściągają tu tłumami, są niedzielne koncerty Chopinowskie w wykonaniu znanych pianistów z całego świata.

http://www.chopin.museum/pl

Niepokalanów (22 km)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Franciszkański klasztor-sanktuarium „Gród Maryi”, położony na terenie archidiecezji warszawskiej, w miejscowości Paprotnia w gminie Teresin. Klasztor, zajmujący powierzchnię 28 ha, znajduje się przy linii kolejowej Warszawa-Łowicz, w odległości ok. 42 km na zachód od Warszawy. Należy do Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie. Założony latem 1927 r. na ziemiach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, klasztor niepokalanowski stanowił miejsce działalności świętego o. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina.

http://www.niepokalanow.pl

Nieborów ( 23 km)

nieborow

Muzeum w Nieborowie i Arkadii – W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Sień Główna, jedyne zachowane do dzisiaj wnętrze dawnego dworu Nieborowskich. Neorenesansowa boazeria z czarnego dębu, wykonana w 1885 przez Józefa Trynkowskiego i Józefa Demczyńskiego. Główna klatka schodowa, wybudowana przez Michała Kazimierza Ogińskiego w latach 1766-1768, pokryta jest kobaltowymi płytkami ceramicznymi holenderskimi z około 1700 roku, wyprodukowanymi w manufakturze w Harlingen, filii Delff. Portrety królewskie: Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery Sobieskiej z synem Jakubem. Portrety właścicieli: Karoliny Fryderyki Lubomirskiej i Michała Kazimierza Ogińskiego oraz Michała Kazimierza Radziwiłła
99-416 Nieborów, Nieborów – Pałac, tel. 46 838-56-35.

Łowicz (24 km)

lowicz

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu – kościół znajdujący się przy Starym Rynku, nazywany „Mazowieckim Wawelem”, miejsce wiecznego spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 często rezydowali w będącym ich własnością Łowiczu.

http://www.katedra.lowicz.pl

Maurzyce (31 km)

maurzyce

Skansen w Maurzycach położony w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Od końca lat 70-tych gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Udostępniony do zwiedzania w połowie lat 80. Obecnie w skansenie znajduje się blisko 40 obiektów, które zlokalizowane są według planu zakładającego ukazanie dwóch układów przestrzennych: tzw. starej wsi występującej do poł. XIX w., o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi – ulicówki, powszechnej w II poł. XIX w.

http://www.skanseny.net/skansen/maurzyce

 

Czerwińsk nad Wisłą (33 km)

czerwinskk16

W starej części Czerwińska nad Wisłą, przy wąskich uliczkach stoją urokliwe parterowe domki. Chłonąc senną atmosferę miasteczka, trudno sobie wyobrazić gwar, jaki musiał tu panować przed 500 laty. W XV i XVI w. Czerwińsk był bowiem ważnym ośrodkiem handlu zbożem. Miasto często odwiedzali królowie, właśnie tutaj nadając swoje przywileje. Kres epoce dobrobytu położył „potop” szwedzki. Czerwińsk nigdy już nie wrócił do dawnej świetności. W 1869 r. miastu odebrano prawa miejskie.

Pamiątkami wielowiekowej historii są kościół i klasztor wzniesione na wysokiej wiślanej skarpie. Pochodząca z pierwszej połowy XII w. bazylika pw. Zwiastowania NMP należy do bardzo nielicznych na Mazowszu zabytków romańskich. Mimo późniejszych zmian architektonicznych świątynia zachowała wiele oryginalnych elementów. Dwie wysokie, kamienne wieże mają wąskie, podwójne okna (biforia) i strzelnice. Wchodząc do świątyni, należy zwrócić uwagę na kamienny portal z 1140 r. Na lewej kolumnie widać ślady nacięć. Legenda mówi, że są one dziełem rycerzy zmierzających pod Grunwald, którzy ostrzyli miecze o piaskowcową kolumienkę. W pierwszych dniach lipca 1410 r. pod Czerwińskiem zgromadziły się wojska udające się na wojnę z Krzyżakami. Dla pokonania Wisły specjalnie zbudowano most łyżwowy – jak na owe czasy bardzo zaawansowaną technicznie konstrukcję. Po zwycięstwie pod Grunwaldem Władysław Jagiełło powrócił do Czerwińska. Dziękując Bogu za zwycięstwo, złożył w świątyni swoją misiurkę (hełm z czepcem kolczym).

We wnętrzu zachowały się fragmenty malowideł romańskich (największe w Polsce!) oraz cenne freski gotyckie. W ołtarzu głównym znajduje się słynący cudami wizerunek Matki Boskiej Czerwińskiej. Kopię rzymskiego obrazu z bazyliki Santa Maria Maggiore namalował w 1612 r. Łukasz z Łowicza.
W sąsiadującym z bazyliką klasztorze od 1923 r. rezydują salezjanie. Z dziedzińca klasztornego roztacza się rozległy widok na dolinę Wisły i leżącą na drugim brzegu rzeki Puszczę Kampinoską. Nasyciwszy oczy panoramą warto zajrzeć do muzeum misyjnego. Pracujący na placówkach w najodleglejszych zakątkach świata ojcowie zgromadzili bogatą i bardzo zróżnicowaną kolekcję etnograficzną.

 

Mszczonów (45 km)

mszczonow

„TERMY MSZCZONÓW” to nowoczesny kompleks zespołu obiektów z wykorzystaniem źródeł termalnych spełniający funkcje wypoczynkowe oraz rekreacyjne.
Oferta Term przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, zaś obiekt przystosowany jest do osób niepełnosprawnych. Profesjonalnie wyposażony kompleks o europejskich standardach sprawia, że nasz obiekt wart jest sprawdzenia.

http://www.termy-mszczonow.eu

Płock (54 km)

plock

Muzeum św. Faustyny w Płocku – najmłodsze płockie muzeum, powstałe na początku 2006 roku w podziemiach sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy Starym Rynku.
Muzeum upamiętnia pobyt św. siostry Faustyny w płockim klasztorze w latach 1930-1932.
W jednej z sal została odtworzona piekarnia w której pracowała s. Faustyna. Organizatorzy pokazali też jak wyglądała cela zakonna w czasach życia świętej. Zaprezentowanych jest również wiele pamiątek związanych ze świętą Faustyną i jej objawieniami.
http://sanktuariummilosierdzia.blogspot.com
Najważniejszym obiektem zabytkowym w Płocku jest zamek książęcy z XIV wieku, przekształcony później w opactwo benedyktynów. Zamek wyposażony jest w dwie wieże – Wieżę Szlachecką i Wieżę Zegarową. W zamku znajduje się dziś Muzeum Diecezjalne. Poza zamkiem duże znaczenie mają dwa kościoły. Pierwszym z nich jest bazylika katedralna z XII wieku, która niewiele zmieniła się pomimo wielokrotnej przebudowy. W bazylice można zobaczyć sarkofagi Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Drugi kościół, to Świątynia Miłosierdzia i Miłości wraz z klasztorem, wybudowana już na początku XX wieku. Klasycystyczne Rogatki Miejskie zwane Rogatkami Dobrzyńskich pochodzą jeszcze z połowy XIX wieku. Wracając w kierunku Starego Rynku po lewej stronie mijamy dawny pałac biskupów oraz dawną kanonię, po prawej zaś, tzw. „Dom pod Trąbami”, którego nazwa wywodzi się od herbu polskiej rodziny magnackiej Radziwiłłów. Natomiast u zbiegu ul. Tumskiej i pl. Narutowicza znajduje się jedna z najstarszych w Polsce aptek. Wchodząc na płocki Rynek w oczy rzuca się klasycystyczna bryła ratusza, wzniesionego w latach 1824-1827. Warto też zwrócić uwagę na liczne kamienice zabytkowe i malownicze płockie uliczki.

Zakroczym (56 km)

Bracia Kapucyni – Centrum Duchowości „Honoratianum”

honoratianum8_0

Od roku 1756 w duchowy pejzaż Zakroczymia wpisani są Bracia Mniejsi Kapucyni. Wśród nich najmocniej w historii miasta zapisali się: bł. ojciec Honorat Koźmiński – charyzmatyczny spowiednik, kierownik sumień i założyciel wspólnot zakonnych, ojciec Prokop Leszczyński – kierownik duchowy, pisarz religijny, sprowadził do Polski nabożeństwo majowe, ojciec Rafał Mazurkiewicz – pisarz religijny, autor dzieł katechizmowych dla prostego ludu, czy ojciec Benignus Sosnowski – duszpasterz, propagator trzeźwości i założyciel Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości.
Dziś w Zakroczymiu funkcjonują dwie osobne wspólnoty kapucyńskie: tak zwany „stary klasztor” oraz nasz Klasztor Centrum Duchowości „Honoratianum” (powołany oficjalnie w 2006 roku). Sześciu braci należących do tej familii klasztornej zaangażowanych jest głównie w formację osób konsekrowanych, propagowanie duchowości franciszkańskiej i rozwój dziedzictwa bł. Honorata.

http://honoratianum.pl